[quote]ИЗБИРАЙТЕ, КОЕТО ВИ ОТИВА, НЕ КОЕТО Е МОДЕРНО, СЪВЕТВА АНТОНИЯ ПОПОВА[/quote]
Сценографът и костюмограф Антония Попова е родена в София. Завършва училище за мода, след това сценография и костюми в Художествената академия, и магистратура по мултимедийни изкуства… По неин проект за „Евровизия“ са правени тоалетите на Вики от „Мастило“ през 2009 г., както и сега, за Поли Генова. Работила е с по-голямата част от българските изпълнители. През 1998 г. участва в модно ревю с колекцията си „Мадони на мрака“. В определен период взема решение да продължи пътя си в театъра, защото там дрехата е уникат – висша мода. Често работи с Асен Блатечки, когато е режисьор на спектаклите. Реализирала е няколко проекта, съвместно с Общински драматичен театър „Апостол Карамитев“ – Димитровград, работи и по следващ.
Кое ви вдъхновява, когато правите модните си облекла, декори…?
- За облеклата, човекът ме вдъхновява, донякъде задачата и начинът, по който трябва да изглежда дрехата. Всичко друго е, вече 20 години, проучване и натрупване. Съобразявам се с повода, външността на личността, какво е хубаво да се подчертае в цялостната визия. Ако е моден тоалет за живота, е едно, ако е за официален повод и церемония, е съвсем различно. При декорите е мястото на човека, идеята и случването. Декорът може да стане жив организъм, със собствено мнение, зависи как се подходи. Той работи на фини подсъзнателни нива. Театърът има 4 измерения. Там и времето може да спре, да върви по-бързо, да се трансформира.
- Освен модни облекла и декори, какво друго правите?
- Правя костюми и декори за театър, видео, кино, опера… Често ангажимент са ми прически, грим, бижута, абсолютно всичко.
- По ваш проект са костюмите на Вики от „Мастило“ през 2009-а и сега за Поли Генова на „Евровизия“. Как се настройвате към различните персонажи?
- „Евровизия“ е много висока летва. Изхождам от самата песен, от начина, по който ще бъде разказана. Тя може да носи драматургия, която да няма абсолютно нищо общо с текста. За Поли, например, имахме коренно различна идея. Тя трябваше да е статична, чрез иновативен екран, оказал се много скъп. Хореографите Милен Данков и Амбра Сучи решиха да се тръгне към по-динамична и военна посока. Амбра Сучи, която е хореограф на „Евровизия“, дойде в България, за да работи по детайли за изпълнението на Поли. Това са два различни прочита и послания на едно и също нещо.
- С кои други изпълнители сте работила?
- През годините съм работила по музикални клипове и концерти на по-голяма част от българските изпълнители. Сред тях са Графа, Любо Киров, „Мастило“, „Акага“, Били Хлапето, Михаела Филева, Светла Иванова, Прея, Ирина Флорин… В някои от проектите съм правила цялостни визии и концепции.
- Какво ви води в Димитровград?
- В Димитровград ме води Тодор Боянов, който много уважавам като режисьор, личност и това, което прави с театъра. Тук съм, за да работим заедно по проекти.
- Ще кажете ли повече за тях?
- Сега работим за церемонията „Любимец 13“, която ще бъде през есента. Подготвяме цялостната визия, включително фоайета, коридори и т. н. Така беше и за миналогодишната церемония. Бях сценограф и костюмограф по приключилия наскоро проект „Приказки за Крепостта и Мелпомена“. Преди това, през 2012 г. направих облеклото на салонния персонал в димитровградския театър. По костюмите има много ръчна работа, те самите са произведения на изкуството. Те са ценни за театъра, защото остават като експонати, дори да не се използват.
- Защо, според вас, една дреха на един човек подхожда прекрасно, на друг – не?
- Едни и същи мерки да имат двама души, визуално те могат да изглеждат с огромна разлика. Двамата беквокалисти на „Евровизия“, например, нямат разлика в мерките, въпреки че единият е слаб, а другият – мускулест. На единия трябва да сложиш по-широка дреха, за да му стои добре. Илюзия и излъчване, всеки човек е индивидуален. Научила съм се да виждам подобни неща. Това е усет, който или го имаш, или го развиваш. Ако видя човека, мога да му избера дреха, само по мерки не мога.
- Има ли мода на високо ниво в България и качествени колекции?
- Има, но не съм компетентна да коментирам, защото се занимавам предимно с театър. Не мога да коментирам работата на колеги. Има много добри професионалисти, които работят за чужбина. Други преушиват вече видени дрехи, а се представят за дизайнери.
- Колко близо и колко далеч е театралната сцена от модния подиум?
- Висшата мода е много близка до театралната. В гимназията завърших моден дизайн и текстил. Тогава ме влечеше висшата мода, не ми се занимаваше с масова. В този момент в България висша мода /haute couture/, като такава, нямаше… Големите български марки правят директно дрехи, които да се продават. Целта на модата е, един вид, художествено представяне. Такива дрехи се обличат един път и край. Преди години взех решение да продължа пътя си в театъра, защото там дрехата е уникат – висша мода. Дори най-обикновено изглеждащото облекло на сцена, не е като да сме дошли от улицата така.
- Животът е театър и театърът е живот. Как хората да си изберат дрехите в магазина?
- Да се съобразят с това, тази дреха къде трябва да бъде носена. Дрехата говори. Да изберат това, което на тях им отива, а не това, което е модерно. Човек трябва да се чувства комфортно и трябва да подхожда на фигурата му.
- Какво дава театърът на хората?
Театърът ги откъсва от бита и ги пренася в друг приказен свят. Това са хората, които имат потребност да се докоснат до различното. Всеки, който е прекрачил прага на театъра, винаги печели щастие, удовлетвореност и поне мъничко духовна храна.