Обособяването на местни обществени съвети по климата е една от основните дейности по проект за повишаване на способността за намаляване на емисиите на парникови газове и адаптиране към променящите се климатични условия. Създаването на такъв подготвят в Димитровград, като са изпратени покани към предприятия, стопански и нестопански организации, които по един или друг начин оказват въздействие върху климата.
По проекта си партнират общините Димитровград, Любимец и Златоград, има и партньор от Осло, Норвегия… Той стартира през април и трябва да бъде завършен след около година.
Подробности за разработката даде заместник-кметът на Димитровград и ръководител на проекта Яшо Минков, който обясни, че Общината е водещ партньор. За обществения съвет той поясни, че функциите му ще са консултативни. Органът ще може да инициира обсъждания, да подготвя проекти и местни инициативи, да проучва добри практики в областта на климата. „Неохим“ и ТЕЦ „Марица 3“ са заявили участие. Чакат се отговори от други поканени, сред които са „Вулкан Цимент“, „Язаки“, „Пролет“…
Общият бюджет на проекта е 1 025 612 лева. От посочената сума 190 992 лева са предвидени за Община Димитровград, заделени за пилотен проект за подмяна на осветлението в парк „Вапцаров“. В Златоград ще осигурят компостери, каквито Община Димитровград раздаде безвъзмездно на желаещи не много отдавна. Две ще са пилотните дейности в Любимец – монтиране на възобновяеми енергийни източници за топла вода за две детски градини и ел. велосипеди за общински нужди.