Георги Пеев сред номинираните за „Будител на годината“

контакти

Шампионът с трансплантирани органи Георги Пеев е сред номинираните в класацията „Будител на годината“. С огромна радост ви съобщавам, че съм един от десетимата, който тази година участва във финалния етап на класацията “Будител на годината” на БНР, споделя на профила си в социалната мрежа Пеев.

Жури е определило десетте имена или каузи, белязали 2024 г. със своята будителска кауза, сред стотиците получили номинация. То е в състав проф. Огнян Герджиков, д-р Румен Манов, Светослав Иванов, Даниел Ненчев, Елеонора Гаджева, Добрина Чешмеджиева и Ива Дойчинова.

Това ме прави още по-радостен, защото НАШАТА ОБЩА КАУЗА ЗА ДОНОРСТВОТО за пореден път получава признание за важността си за обществото ни и място сред 10-те най-заслужили! Това признание не е само за мен. То е за всички от Bulgaria Team Transplant, за всички съмишленици на Да. За живот – кампания в подкрепа на донорството и трансплантацията! Гласуването ще е през октомври на специална онлайн платформа и ще разчитам на Вашата подкрепа, мили хора! Тази подкрепа няма да е персонално за мен. Ще бъде за всеки един, ангажиран по някакъв начин със спасяването на човешки животи чрез #донорството и #трансплантациите!, обръща се Георги Пеев към приятелите си и съмишленици на каузата #ДаЗаЖивот.

Кой ще е „Будител на годината“ ще стане ясно на тържествена церемония, която традиционно ще се проведе и излъчи на празничния 1 ноември в ефира на БНР, bTV и партньорски мрежи на водещи български медии.

Георги Пеев – шампионът с трансплантирани органи! 48-годишният мъж е от Хасково, от 2013-та живее с трансплантирано сърце, а от 2015 г. е и с трансплантиран бъбрек. Животът му се е стекъл така, че вследствие на вирусно заболяване, бъбреците и сърцето му се увреждат до степен на терминална недостатъчност. Няколко години Георги е на хемодиализа, след което на перитонеална диализа, когато чудото на сърдечната трансплантация се случва, а 2 години по-късно получава бъбрек от майка си. Така една кауза идва и го „избира“ сама. Това е каузата за донорството и трансплантациите в България.

А статистиката у нас е безмилостна, към началото на август 2024 г. потенциалните реципиенти на органи, вписани в листата на чакащите в България, е 837 души, а от началото на 2024 г. към началото на август 2024 г. броят на органните трансплантации у нас е едва 14.

По пътя на своята кауза Георги избира да бъде активен. В началото се възстановява с плуване, а през 2016 година участва на първото си Европейско първенство за трансплантирани във Финландия. Не спира да работи и посвещава много от своето време за популяризиране на органното донорство, за решаване на актуалните проблеми с трансплантациите в България, включително с изготвянето на становища за промени в нормативни актове и срещи с народни представители.

На 7 декември 2023 г. Георги стана първият трансплантиран човек в света, изкачил най-високият връх на Килиманджро – Ухуро 5896 м. с кауза – подкрепа на донорството. Малко по-рано през годината стана и световен шампион на 100 метра бруст на Световното първенство за трансплантирани в Пърт, Австралия.

През годините спортната арена е неговата сцена, където показва, че реципиентите на трансплантирани органи са активни и можещи хора, които се борят със стигмата на хората с увреждания, или както всички сме чували да ги наричат – инвалиди.

Днес, 11 години след трансплантацията на сърце, Георги е завоювал немалко спортни победи на международни състезания. Но неговата мечта си остава – да няма чакащи хора за трансплантация в у нас.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук