В България има хора, които хулят Георги Димитров, както и такива, които не смеят да го защитят, страхуват се и се срамуват даже да произнесат името му. Призивът ми е – не се срамувайте и не се страхувайте от Георги Димитров. Да се срамуват тези, които го забравят и предават, тези, които грабят, безчинстват и разпалват войни, които искат да властват над милиони хора в свой интерес. Те има за какво да се страхуват от Георги Димитров, заяви в Димитровград ген. Ангел Марин, вицепрезидент, мандат 2002 – 2012. Това той каза в качеството си на председател на международната фондация „Георги Димитров” .
Причина за визитата му бе отбелязване на 136-та годишнина на Георги Димитров, роден на 18 юни, чието име носи Димитровград. По повода бе организирана среща в зала „Гроссето“, по инициатива на ОбС на БСП и Български антифашистки съюз /БАС/ – Димитровград. Срещата откри Господин Георгиев, част от ръководството на общинската организация на партията. Доклад представи Иван Ганев, председател на местния БАС, в който разказа за живота и делото на Георги Димитров.
Георги Димитров отдавна е влязъл в сърцата на истинските българи и никога няма да излезе оттам. Ако трябва да го опишем с една дума, това е борба, борба за по-добър живот на обикновените хора. Такива като Георги Димитров не се срещат често. Тези, които не могат да прояват това, което той е постигнал, поне да не му завиждат и оплюват, а да му се поклонят, защото той е защитник на хората на труда. Той е човекът, който пръв дава решителен отпор на немския фашизъм публично и му нанася тежък удар на Лайпцигския процес. Сега има нужда от хора като него. Георги Димитров е пример за държавник и политик, положил основите на нова модерна България. Съвременни държавници у нас и по света го ненавиждат, защото се чувстват нищожни пред величието му. С Георги Димитров се разпознава България. Няма друг толкова известен и популярен лидер. Ще остане в пантеона на видните личности, сподели ген. Марин.
Той засегна и т. нар. Македонски въпрос, обхващайки времето на лидера на Югославия Тито. По думите му, Тито е искал да създаде обединение, което да не зачита отделните държави. Димитров, напротив, е настоявал България да запази статута си на равностойна държава в рамките на федерацията.
По разбиранията на Георги Димитров за Южнославянска федерация, не е имало проблем за това какво да е разпределението на територия между България и Македония, защото те ще бъдат в една и съща държава, при това – България като равностойна на Югославия, което не създава опасности за нея. По идеята на Тито, съвсем друг е щял да бъде статутът на България, което е можело да роди опасност. Така ген. Марин отговори на критични мнения по адрес на Георги Димитров, по отношение на Македонския въпрос.
Срещата завърши с дискусия, в която бе засегната познатата тема за паметника на Георги Димитров и повторното му издигане в Димитровград. Такъв въпрос се задава винаги на подобни форуми, но засега няма изгледи за развитие, в една или друга посока.
г-н Марин , нека да види колко злини е причинил на България Вожда Димитров , и тогава да го почита . И Д-град отдавна не трябваше да е Д-град . Няма такъв град . Благоевград , Станке Димитров, Толбухин , Михайловград , Само най -верните на Комунизма изпадат в умиление и екстаз за Вождовете си. Даже Сталинград му смениха името на времето.