От началото на октомври до 11 януари, включително, в Димитровград няма нито един случай на превишаване на средноденонощната норма за фини прахови частици. Това е така, съдейки по данните в ежедневния бюлетин на Изпълнителната агенция по околна среда /ИАОС/, които са от Автоматична измервателна станция /АИС/ „Раковски“, намираща се до двора на ПМГ „Иван Вазов“.
През посочения период, само в два дни – на 15 октомври и 20 ноември, са регистрирани отклонения на серен диоксид – средночасова норма.
Повишено количество на фини прахови частици, средно за денонощие, е отчетено в Димитровград на 12 януари, с 1.0, както е записано в ежедневния бюлетин на ИАОС. То е и първо в сезона на печките.
В почивните дни смог се е появил в Димитровград, алармират граждани в социалната мрежа. Наши читатели съобщиха, че във вечерните часове се е виждал пушек в ниските слоеве, който ясно се е забелязвал, осветяван от уличните лампи.
Данните за 13 януари в бюлетина на ИАОС още не са генерирани. Тези, на платформата airbg.info, сочат, че около обяд днес има отклонения за Димитровград, Хасково и отчасти – Кърджали. Доколко данните от тази и други платформи отчитат реалната ситуация, може да се спори. Причината е, че се появяват различни станции, но не е ясно дали са калибрирани, поставени на подходящо място и дали мерят средноденонощна или средночасова норма. Въпреки всичко, в последните месеци, на много места в страната мръсният въздух е ежедневие.
Като обичайна причина за по-високата степен за запрашеност се сочат печките на твърдо гориво, които започват по-масово да се използват със застудяването на времето. Дали и промишлени източници влияят на качеството на въздуха, е трудно да се каже или докаже. Друга причина са характерните за зимния сезон безветрие, мъгли и температурни инверсии. Те създават условия за задържане и натрупване на атмосферните замърсители в приземния слой.
Снимка: pixabay