Вярват ли жертвите повече на телефона, отколкото на реални полицаи?

контакти

Вярват ли повече потенциалните жертви на обаждане по телефона, отколкото на реални полицаи? Този въпрос възниква, при поредния опит възрастен човек да се раздели с всичките си спестявания, без изобщо да му дойде наум, че е манипулиран от недоброжелател.

71-годишен от Малко Търново получил обаждане по класическата схема – „оказване съдействие на полицаи при задържане на телефонни измамници“. Било му обяснено, че в района се провежда специализирана полицейска операция. Непознатият уверил жертвата си, че дадените от него пари ще му бъдат върнати веднага, след задържането на престъпниците. Даже щял да бъде отличен с награда от министъра на вътрешните работи, обясняват ситуацията от пресцентъра на МВР.

Възрастният мъж се качил на личния си автомобил и отишъл в Бургас, за да изтегли от банков клон спестяванията си от 40 хиляди лева. По указания на мнимия полицай, спрял колата в началото на града и с такси се придвижил до банката. Служителят там се усъмнил и след изплащането на парите, веднага подал сигнал в полицията.

Минути по-късно, доверчивият се качил пак на такси. По предварителна уговорка, трябвало да бъде откаран до Варна. Криминалисти спират таксиметровата кола и въпреки недоверието, 71-годишният е заведен в Първо районно управление на Бургас. Там последвали дълги разговори и обяснения… Най-накрая се уверил, че попаднал в мрежа на телефонни измамници. Изразил огромна благодарност за спестените си пари и усилията на полицията да му помогне. После, по живо – по здраво, си тръгнал за родния край.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук