Възможността за подпомагане на студенти по медицина дебатираха с песимизъм в ОбС

Комисия, която да изготви Наредба за условията и реда за отпускане на финансови средства за подпомагане на студенти по медицина в Димитровград, определи Общинският съвет. Дебатите по предложението бяха по-скоро песимистични, от гледна точка доколко може да се подпомагат бъдещи лекари, за разлика от медицински сестри и акушерки, например.

Проблемът с намаляването на броя на лекарите и медицинските сестри не е нов. Тенденцията е устойчиво негативна. Това води до затруднен достъп на част от населението на община Димитровград до здравни грижи и влияе върху качеството на медицинската помощ. Изпитва се дефицит и на общопрактикуващи лекари, пише в мотивите си общинският съветник Снежана Ангелов, вносител на предложението за сформиране на временна комисия за изготвяне на наредбата. На заседанието тя коментира, че преди да го оформи е направила проучване в над 10 общини, подобни на Димитровград. Добави още, че трябва да се имат предвид и порядките, касаещи конкретната община.

Кметът на Димитровград Иво Димов посочи, че подобна идея се коментира вече от няколко години, като каза, че няма против, но посочи сериозен проблем. Той е свързан с това, че са необходими лекари, които обаче трябва да бъдат с конкретни специалности. Иначе казано, студент, като завърши, има нужда от 4-годишен стаж за специалност. По думите му, където е правил проверка и където действа подобен механизъм, има болници, в които може да се извърши тази специализация. Даде пример с община Троян, където има действаща наредба, но и белодробна болница, където лекарите могат да специализират. С други думи, ангажиментът на такъв лекар е да бъде 4 години в съответната болница и няма как да съвместява дейност там и да работи в Димитровград, например.

Тази наредба е нормално да функционира за медицински сестри, акушерки, от които също имаме необходимост, но за лекари е проблем, защото след завършването си ще специализират в друга болница. Затова не сме тръгнали да реализираме подобно начинание. Въпросът е да направим нещо, което да функционира, да работи. Правилникът към наредбата, когато бъде изготвен, най-вероятно ще действа за медицински сестри, акушерки, съмнявам се, че ще може за лекари. Иначе подкрепям. Каквото зависи от нас, готови сме да го направим, коментира кметът Иво Димов.

Усещането ми е, че няма разбиране за съществуващия проблем. Той е, че всяка една година намалява броят на личните лекари, сестрите, работещите при тях, заяви общинският съветник Стефан Димитров. Според него, загърбва се един проблем, без да се предлага някакво решение, за да се връщат специалисти в Димитровград. По думите му, подобен правилник е бил разглеждан във времето назад и ако тогава е бил приет, сега е щяло да има още лекари в димитровградската болница.

Кметът Иво Димов същевременно подчерта, че образователният министър Красимир Вълчев съвместно с ректори на университети, в които има направление по медицина, са стигнали до съгласие за промяна. Тя се отнася до това част от държавно финансирания прием по направлението да се обвърже със сключване на договор за задължителна реализация в учебно заведение в страната. Това е правилната държавна политика според мен. Тази регулация е правилната, в посока лекарите, които завършват, подчерта Димов, да бъдат обвързани с населени места, в които има липси.

Той възропта и по друга свързана със здравеопазването тема, а именно да има спешен кабинет към димитровградската болница. По нея заяви, че поканил личните лекари на среща, но малко от тях се отзовали. На думите му отвърна Елена Иванова – общински съветник и личен лекар. Тя допълни, че с колегите си са входирали писмо – становище по темата. По думите й, трудно е да стане такъв кабинет, защото няма достатъчно ресурс и възможности. Кметът от своя страна продължи, че ще направи друга среща, за да коментират различните страни проблемите и да потърсят решения.

Готвим се да създадем една комисия с добра насоченост. Опитваме ли се да се скараме и да не направим нищо? Такъв риторичен въпрос отправи общинският съветник Сашо Спасов, който предложи прекратяване на продължителните дебати, както и стана.

В крайна сметка, Общинският съвет избра временна комисия за изготвяне на наредбата. Първоначално тя трябваше да е 5-членна, но бе прието да е 7-членна. От страна на ОбС в нея влизат Полина Никитова – председател, членове – Снежана Ангелова, Красимира Илиева, Пламен Панев и Донка Велчева. Другите двама представители в комисията ще бъдат от Общинска администрация и МБАЛ „Света Екатерина“.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук