Царският орел Кралчо, който бе спасен преди малко повече от година след прострелване, бе намерен убит преди дни от екип на Българското дружество за защита на птиците /БДЗП/ в района на Елхово, съобщават от Дружеството. Снимката на рентген в Центъра на „Зелени Балкани“ показва наличие на сачми в тялото на птицата.
Тъжната сага на Кралчо започна в края на януари 2014 г., когато служители на Община Свиленград намериха птицата в безпомощно състояние в района на Райкова могила. Тежко пострадалият орел бе транспортиран до Спасителния център за диви животни на „Зелени Балкани“ в Стара Загора, където ветеринарните доктори направиха и невъзможното, за да го спасят. Орелът беше със счупено крило и крак и 4 сачми в тялото. След много грижи, птицата успя да се възстанови и беше пусната в дивата природа на същото място, където бе открита. Преди това обаче на царския орел бе поставен сателитен предавател, предоставен от БДЗП, който да дава информация за неговите движения и местонахождение.
Орелът Кралчо не сформира двойка след инцидента, а остана да се скита сам. В края на февруари тази година предавателят на Кралчо започна да излъчва наземен сигнал, който обикновено е знак за това, че птицата е в беда и не се движи.
За случая са сезирани всички компетентни органи и се водят съответните действия за откриване на извършителя. Отстрелът на грабливи птици е криминално деяние, което според Наказателния кодекс се наказва с глоба от 5 до 20 хил. лв. и лишаване от свобода до 5 години.
Царският орел е една от най редките птици както в България, така и в световен мащаб. У нас са останали едва 25 двойки. Загиването на дори една птица, оказва драматично влияние върху националната популация на вида, тъй като представлява 4% от нея.