Включените в резервния списък с нов шанс за саниране

Включените в резервния списък по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд – етап I“ имат шанс да получат финансиране от 2025 година.

Информацията сподели кметът на Димитровград Иво Димов и заместник-председател на Националното сдружение на общините в Република България. Той, заедно със свои колеги кметове, участва в съвместно заседание на три парламентарните комисии, които разгледаха проект на решение за изпълнение на политиката за декарбонизация, чрез енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната, внесено от Николай Нанков, Деница Николова и Делян Добрев.

Подкрепихме предложението МРРБ да изготви средносрочна програма с обезпечено финансиране за реализирането на всички оценени проектни предложения, включени в резервния списък по посочената процедура, финансирана от Националния план за възстановяване и устойчивост. Комисиите го гласуваха. Това означава, че включените в резервния списък от програмата проекти имат шанс да получат финансиране от 2025 година, обясни Димов.

parlamentarnikomisiisanirane1

В началото на годината кметът на Димитровград изпрати протестни писма до ресорните институции, с настояване за преразглеждане на процедурата за разглеждане и одобрение на блоковете за енергийно обновяване. Това стана, след като Община Димитровград имаше одобрени само две от общо 59 проектни предложения за саниране сгради. Недоволство изразиха от други общини в страната.

При кандидатствали с проектни предложения по първата покана 3035 сдружения на собствениците, 756 бяха одобрени за финансиране, по 119 бе прекратено производството, а 2178 бяха включени в резервния списък.

Гражданите от цялата страна, които платиха за енергийно обследване на жилищните си блокове, но проектите им за саниране останаха в резервите, ще получат нов шанс, заяви наскоро Николай Нанков. В рамките на три месеца регионалното министерство трябва да подготви програма, по която да бъде обезпечено финансирането на обновяването на сградите им. Това ще е само част от дългосрочна национална стратегия, която да търси решение на проблемите с жилищния фонд в България, допълни Нанков.

Правителството трябва да изготви средносрочна програма за саниране на сгради, с ясни условия за участие и източник на финансиране, заяви след вчерашното заседание на трите парламентарни комисии Иво Димов. Очакването ни е това да се планира по години и да е ясно как ще бъдат финансирани етажните собствености, кой ще е източникът на финансиране, а в дългосрочен план и какво се случва с еднофамилните жилищни сгради, поясни той.

parlamentarnikomisiisanirane2

Кметът на Димитровград обърна внимание, че проблемът, който нажежи общественото пространство, бе заложен още при обявяване на критериите за подбор и оценка на проектите за саниране. Димов подчертава, че подготовката на Национална програма за енергийно обновяване на жилищата изисква много по-голяма прецизност, за да не води до задълбочаване на регионалните дисбаланси, но и да отчита реалностите на сградите и стандарта на живот в различните общини и географски райони на страната. Липсата на по-задълбочен подход остави у хиляди граждани усещането за несправедливост. Ясно е, че искането за преразглеждане на класирането от първия етап би могло да доведе до загуба на време и средства. Затова кметовете в ръководството на НСОРБ настояват за дългосрочна програма за енергийно обновяване. Очакванията на хората са народните представители да подкрепят това решение.

 

 

 



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук