Вкаменен свят посреща посетители в пространството пред Градска библиотека, Детски и младежки център и Исторически музей в Димитровград. Те са част от откритата изложба на Александър Киферов – „Вкамененият свят“.
Експозицията включва фрагменти от вкаменени дървета, намерени на различни места в Източните Родопи. В момента има пет експоната, но идеята е да се увеличават с времето, ако се намери пространство. Желание има за експониране и на морски видове.
Искам хората да видят образците и да ги докоснат. В повечето палеонтологични музеи образците са забранени за пипане, защото са затворени, обяснява Александър Киферов.
Вкаменените дървета датират от 4 до 5-6 хиляди години преди Христа. Не категоризирам толкова възрастта, колкото какъв е тип е дървото и на каква надморска височина е намерено. Най-много вкаменелости се намират в полите на планините. Разкриват се при издигане на тектоничните плочи, казва още авторът на изложбата.
Александър Киферов от 10 години събира вкаменелости, но хобито му е от цял живот. Правил е самостоятелни изложби в Хасково и Димитровград, изнасял е и много лекции по темата. За вкаменелостите казва, че те са исторически документ, чийто страници трябва да бъдат внимателно отворени, за да се разбере какво се е случило на планетата.