От Античността към Средновековието води историята на крепостта
Гледали сте, вероятно, рекламата на крепостта Вишеград в телевизионната рубрика „България – открий и сподели“. Кратко историята й в клипа разказва проф. Николай Овчаров, познат най-вече с изследванията в тракийския скален град Перперикон. Но в Източните Родопи освен Перперикон има и много други забележителности. Една от тях е твърдината Вишеград, над Кърджали. Намира се на малко повече от 5 км. от града и до нея се стига лесно. От Кърджали се поема в посока Момчилград. След 3 км. се отбива вдясно към село Глухар и когато се стигне разклона на шосето от/към кв. „Гледка“ се свива вляво към село Вишеград. Влиза се в селото и се продължава направо – до края му. На 200 – 300 метра от последните къщи са руините на крепостта. Колата може да се остави съвсем близо до тях, мястото е просторно и равно. Не правете грешката да се доверявате на GPS-а, ще ви отведе до село Островица, което е под крепостта и трябва да се върнете обратно, както направихме ние.
Разходката до Вишеград може да е приятно изживяване и досег до миналото, в някой от почивните дни, особено ако се съчетае с посещения на Историческия музей в града, манастирът „Св. Йоан Предтеча“ в квартал „Веселчане“, енорийската църква „Св. Георги Победоносец“ в центъра или друга забележителност. А тъй като маршрутът не отнема много време, ще останат минути и за разходка, с кафе в някое от многобройните заведения. Кърджали е жив, развиващ се град и изненадва приятно, ако човек от дълго време не го е посещавал.
Но да се върнем на Вишеград, крепостта, чиято история започва от античността и навлиза в средновековието. От мощните, някога, стени днес са останали само частично оцелели зидове, но и те напомнят за времената, когато твърдината непоклатимо е стояла на стража над реката.
Най-ранните, открити тук артефакти – камъни за мелене на зърно, фрагменти от глинени съдове, остатъци от оръдия на труда и оръжия са от времето на прехода между бронзовата и желязната епоха. По това време тук е съществувало укрепление, в което, при нападение да се приютяват хората от близки селища, каквито несъмнено е имало край реката.
Средновековната крепост е издигната върху неговите останки в периода между 12 и 13 век. Охранявала е разклонение на пътя от Адрианопол /днешен Одрин/ до Филипопол /Пловдив/ към вътрешността на Родопите по долината на река Върбица. Допуска се, че е била резиденция на управителя на византийската тема /военно-административна област/ Ахридос, създадена с грамота на император Алексий III Ангел през 1198 година. По това време по стръмните върхове на Родопите се появяват и други крепости като Мнеакос /Моняк/, Устра, Ефраим, Кривус, Патмос, както и много безименни стражеви укрепления. Няколко години по-късно оттук минава пътят на отряд от IV-я Кръстоносен поход, воден от маршал Жофруа дьо Вилардуен. Според исторически сведения, недалеч от Вишеград, на другия бряг на Арда, под стените на Мнеакос към който има пряка видимост, е избран вторият император на Латинската империя – Анри, след като станало ясно, че брат му Балдуин /Бодуен/, пленен от войниците на цар Калоян, е намерил смъртта си в Търново. По това време Вишеград, както и областта Ахридос, са в пределите на българската държава и остават там до 40-те години на XIII век, когато, след цар Иван Асен II, са предадени без бой на Византия. По-късно, през 1254-1255 г. цар Михаил Асен, наистина, прави опит да си възвърне Източните Родопи, войската му превзема няколко крепости, включително Перперикон, но много скоро отново ги губи.
Вишеград не е била голяма твърдина, заемала е площ по-малко от декар, показват останките. Южната стена е с дължина 75 метра. Имало е две вътрешни правоъгълни кули – едната в източния край на твърдината, другата в средата на южната стена. В западната половина на северната стена е запазена външна каменна стълба. Въпреки стръмния скален склон, на който е разположена крепостта, в северната част е била изградена още една стена, с която фортификацията е завършена.
КОРЕНИ
Изказани са основателни предположения, че корените на днешния град Кърджали тръгват именно в крепостта Вишеград, която може да се свърже с града, с обширен некропол, върху малка част от който е построен Кърджалийският манастир, с крепостни стени и черква „Свети Йоан Предтеча“, открит от старши научен сътрудник, кандидат на историческите науки Екатерина Манова през 1962 година. По темата пише и проф. д-р Стамен Михайлов от Българската академия на науките.
СЪВРЕМИЕ
Макар че крепостта Вишеград е интересен за туристите исторически обект и, поради лесния достъп, място, което би привличало много повече хора от сега, за социализацията му не е направено много. Като се изключи рекламата с проф. Овчаров, която, със сигурност, коства немалко средства, друго нищо не е направено. На обекта няма дори информационно табло, от което посетителите биха могли да научат нещо повече за твърдината и историята й. И, за съжаление, така е не само тук…