Шефът на ВиК-Димитровград инж. Петко Ангелов: Не предвиждаме увеличение на водата идната година

Дружеството на печалба и с план за бъдещето

контакти

За срок от три години се продължава договорът на управителя на ВиК ООД в Димитровград, реши Общото събрание на съдружниците преди дни. За равносметката, текущото и предстоящото, попитахме инж. Петко Ангелов, начело на Водното дружество от 2014 г.

  • Г-н Ангелов, каква е равносметката ви дотук, за трите години управление на ВиК – Димитровград?
  • Постъпвайки през 2014 г. като управител, Дружеството беше на 268 хил. лева загуба. През тези три години излязохме от тежкото положение, още първата година – на печалба. Тази тенденция продължава. Приходите бяха увеличени, разходите намалени. Общата задлъжнялост също е намалена. Средната работна заплата на персонала се повиши. Нито едно село не е останало без вода. Имаме проблеми в три населени места с мангана – Сталево, Светлина и Върбица. Там доставяме вода за питейни нужди ежедневно. В момента сме изпратили вода за проби в София.
  • Как виждате развитието оттук насетне?
  • Направил съм си план за бъдещето. Една от идеите е за откриване на нов сондаж за вода в промишлената зона между Хасково и Димитровград. Той ще обслужва сегашните предприятия, както и новостроящите след време. В плана влиза търсене, съвместно с Общината, на финансиране на допълнителен водоизточник за Бодрово, където има проблеми през лятото. Във връзка с предстоящото изграждане на пътя Чирпан – Симеоновград, се мисли за подмяна на водопровода по централната улица. В село Крепост има около километър участък – по същия начин ще го правим. Има идея подмяната на водопроводна мрежа в град Димитровград да продължи.

застой и неясноти около ВиК Асоциацията

  • Преди години, покрай изграждането на водопровода до Меричлери, се заговори за разработване на два тръбни кладенеца, за допълнително водоподаване. Какво е развитието?
  • Има два сондажа. Те са в западната част на кв. „Черноконево“. В момента общината прави почистване и проби, тъй като те са изграждани 80-те години. На какъв етап са нещата, не мога да ви кажа. Иначе, в края на годината направихме почистване на някои сондажи на помпена станция Крумска тераса, за да сме спокойни през летния сезон.
  • Какво става с ВиК Асоциацията, член на която е Димитровград, заедно с другите общини? Ще има ли скоро практически резултат?
  • Да, членове сме, но според мен, има застой. Какво и кога ще става, нямам информация. Има редица стъпки, които трябва да бъдат извървени.
  • Преди дни бе обявено, че на много места в страната цената на водата ще поскъпне от януари. А в Димитровград?
  • В момента цената за града е 1,86 лв. с ДДС за кубик, в която влизат доставка на питейна вода, отвеждане и пречистване на отпадните води. За селата е 1,40 с ДДС. Не сме предвидили повишаване в Димитровград на цената, засега. За следващата година определено няма да има, въпреки че електроенергията се вдигна, минималната заплата също… С последното увеличение на тока сме на ръба, но смятаме, че можем и през 2018 г. да издържим, ако няма последващо такова.
  • Колко са загубите на вода по мрежата и успявате ли да ги намалите?
  • За загубите на вода основно влияе остарялата мрежа. В града доста се подмени, но има още какво да се желае. Загубите, като цяло в общината за ВиК, са близо 60%. Намалели сме ги малко, но не е достатъчно. Засега, са най-големи в Меричлери, където водопроводите са в най-тежко състояние. За загубите, освен мрежата, влияят несъвестни граждани, които правят байпасни връзки на водомера или незаконни откъм водопровода. Откриваме постоянно такива. Точна колко са за годината, все още нямам данни.

От 300 до 500 аварии правим през лятото, трудно намираме работна ръка

  • Какво е положението с материалната база на ВиК – Димитровград? Достатъчна ли е?
  • Не може да се каже, че е достатъчна. Мислим за закупуване на нова, но бъдещето ще покаже. В шестте летни месеца изнемогваме. На тримесечие правим между 300 и 500 аварии. Проблем е, че трудно намираме квалифицирана и работна ръка, въобще – багеристи, водомайстори, елтехници. Но това е проблем като цяло. Засега, акцентът е да почистваме сондажи и кладенци, за бъдещ период да имаме достатъчно вода. Мислим да влагаме средства в подмяна на помпени агрегати, с по-ниско енергоемки.
  • Каква е комуникацията между абонатите и Дружеството и какво се прави за подобряването й?
  • Тенденция е да търсим предизвестяване на абонатите – по телефон или оставяне на бележка кога ще минава инкасатор, например. Това е нож с две остриета. Помощ е за повечето граждани, но несъвестните търсят начин да не плащат вода. Когато знаят, че ще идват инкасаторите, не ги допускат.
  • Има ли много абонати, които забавят плащанията?
  • Не са много, но има такива, неплащащи по 10-15 месеца водата. Най-напред търсим доброволния начин. Ако не става, минаваме през съдебни процедури.
  • Вашето пожелание към хората…
  • Желая на жителите на община Димитровград весели празници! Нека имат здраве, здраве и преди всичко здраве! А ние ще се постараем максимално бързо да отстраняваме авариите.



Полезна ли ви беше тази статия?

Благодарни ще сме, ако подкрепите, според възможностите си електронен вестник izvestnik.info. Вашата помощ ще позволи на изданието да остане все така независимо, обективно, честно и почтено към читателите си.

ПОДКРЕПЕТЕ НИ

ОСТАВЕТЕ КОМЕНТАР

Моля, въведете вашия коментар!
Моля въведете вашето име тук