[quote]ИНВЕСТИЦИИ ИМА, КОГАТО ИМА УСЛОВИЯ ЗА БИЗНЕС, ЛИПСВА ЛИ ВТОРОТО, ЛИПСВА И ПЪРВОТО[/quote]
- Г-н Христов, Вие сте млад човек, завършил „Публична администрация” в УНСС. Работите във фирма за производство на месни продукти „Лотос” от самото й създаване през 2007 година, като „Организатор маркетинг”. Сертифицирани сте по Системата по безопасност и качество на храните ХАСЕП. Като експерт в областта, кажете, какво е важно да знаем за качеството на храните, които купуваме?
- В момента се налага един европейски регламент за етикетирането на храните. За да разбере човек каква храна консумира, е важно да прочете етикета и той да му говори нещо. На тях с удебелен шрифт трябва да са изписани алергенните съставки на храните. Много е важно потребителят да чете тези етикети, за да не купува продукти, към които може да прояви алергична реакция. Тази информация е много важна за здравето на потребителите.
- Какво ще ни препоръчате още да следим по тези етикети?
- Естествено, редно е да се следи и срокът на годност. На етикета трябва да са изписани адреса и телефона на производителя или на дистрибутора, за да се свържат с него, ако някой получи хранително натравяне или заболяване в следствие на консумираната стока. Ако не са поставени тези данни, наше право е да поискаме от продавача да ни предостави сертификата за качество, с който е дошла стоката, за да проверим кога е пристигнала, дали е прясна и какъв срок на годност има.
- Смятате ли, че жителите на общината следят тази информация за качеството на храните?
- Не. Рядкост са случаите, в които потребителите се интересуват от тези подробности. Именно поради тази причина смятам, че е редно държавата в лицето на Областна дирекция по безопасност на храните да популяризират регламентите и директивите на ЕС. Ако хората са запознати с тях, ще търсят правата си, ще изискват по-чести проверки от контролните органи и извършването на повече лабораторни анализи на храните. Аз съм твърдо убеден, че контролът върху качество на храните трябва да бъде засилен. Причината е да се осигури безопасността на крайния потребител. Като заинтересована страна, общината също може да помага в тази насока.
- Тоест, смятате, че на хората им липсва информация?
- Да. Регламентите и директивите на този етап се популяризират само сред представителите на самия бранш. А крайният потребител не е запознат. Затова трябва да се предприемат информационни кампании, да стигне тази информация до всички. Компетентните органи, които отговарят за безопасността на храните, си вършат работата, но не както трябва. Редовно минават на проверки в предприятията за производство на хранителни продукти. Извършват ги повърхностно. Причината според мен е, че те самите не са запознати в детайли с всички подробности. Тук идва и ролята на държавата, която трябва да се погрижи, чрез организирането на допълнителни обучения, за тяхната компетентност. Експертите на областната дирекция по безопасност на храните, например, изследват само микробиологични показатели за безопасността на храните, но не и за качеството.
- А как тогава може да се осигури качествена стока за жителите на Димитровград?
- Лично за мен здравето на хората е на първо място. Аз съм израснал в този град и познавам повечето хора. Приоритет и за фирмата е производството на качествена и безопасна стока. Именно поради тази причина, „Лотос” създаде своя лаборатория, в която се извършват детайлни изследвания. Целта е нашата продукция да задоволи потребностите на хората. Наложи се да го направим, защото проверките от търговските вериги са много по-стриктни от тези на Агенцията по безопасността на храните. В тази връзка съм убеден, че необходимостта от законодателни промени в тази област е спешна.
- Като жител на тази община, като човек, който е избрал да се развива в Димитровград, какво бихте искали да промените?
- Много са нещата, които искам да променя. Моя лична кауза е повишаване стандарта на живот на димитровградчани. Виждам как живеят моите съграждани – трудно. Младите и образовани хора нямат работа. Възрастните разходват пенсиите си предимно за лекарства. А ситуацията може да бъде друга…
- Какво е необходимо за повишаване стандарта на живот на димитровградчани?
- На първо място добро управление. Общинска администрация и Общински съвет са органите, които могат да осигурят по-добър стандарт за жителите на дадено населено място. Не е вярно, че няма пари за реализирането на добри инициатива в помощ на хората. Липсата на средства е просто оправдание за бездействието на една администрация. Напоследък се говори много за привличане на инвестиции в града. Реално обаче, резултат няма. Една инвестиция може да бъде реализирана тогава, когато има условия за бизнеса. И щом не се е случила, значи такива липсват. А всъщност инвестициите са така необходими на региона ни. Безработицата през последните няколко години е нараснала драстично. Затова младите отиват на гурбет. Затова вечер няма никой по улиците.
- Какво още смятате, че трябва да направи за града ни местната власт?
- Да осигури достъпна среда за хората в неравностойно положение и за младите майки с колички. Малко са обществените сгради, до които те имат достъп. Почти в никоя от обществените сгради не са изградени рампи за инвалиди и майки с колички, или асансьори за по-лесен достъп. Това е недопустимо. Сега си спомням, че имаше едно предложение в Общински съвет за изграждане на асансьор в сградата на съда. Не се прие. Вероятно тези, които гласуваха против него не си дават сметка, че стотици димитровградчани нямат реален достъп до тази сграда и до институциите в нея. Не проумявам как общината бездейства и пред факта, че няма денонощна аптека тук. Ако имахме работеща администрация, такава аптека щеше да има. Аз лично ще отстоявам тези нередности да бъдат поправени. Защото искам димитровградчани да живеят по-добре.
„Лотос“ наистина е фирма за производство на местни продукти,защото е местна,но все пак продукцията и е от месо(поне така твърдят). Тъй че по-правилно е да се каже,че е фирма за производство на месни продукти 🙂
Грешката е вярна 🙂 Поправена е. Благодарност за детайлния прочит!
Много малко хора се реализират тук, не виждате ли че всички образовани димитровградчани напускат този приятен и красив град. Мислите, че искат ли?
Те не губят, именно Димитровград губи достойни, образовани скъпи приятели, комшии, българчета, които са дръзнали да просперират.Много са малко хората тук които да изкарват хубава заплата и то с образованието си. Аз се гордея че съм в родния си град, а дали ще се задържа Вие го решавате.
„Лично за мен здравето на хората е на първо място“…“Моя лична кауза е повишаване стандарта на живот на димитровградчани“ да бе…Този месарски цех/транжорна е разположен в центъра на жилищен квартал,непосредствено до детска градина.Колкото и да се стараят от фирмата,няма как да не притесняват жителите на квартала с нощен шум,миризми и зловещи гледки.А такова старание не се забелязва.Така че специално за съседите на цеха и здравето и стандарта се влошават значително в резултат дейността на фирмата.Така ли нямаше къде другаде да я построят?Никъде в Европа не съм виждал транжорна до детска градина и между жилищни блокове.
Не си прав, нощен шум няма нито миризми!
Уважаеми г-н Колев,
лично Ви каня на посещение в Лотос, лично ще Ви разведа из предприятието, ще се раходим, където кажете, ще слухтим, ще поемаме дълбоко въздух и ще се наслаждаваме на гледките- така както направи и комисията от 16 представителя на държавните органи, които са разписали разрешителните на Лотос ООД за акт 16. Условието ми е едно- ако не сте прав за твърдението си, ще поднесете извинения на нас публично, защото предполагам, че „обикаляйки Европа“, надали сте бил зает с оглеждане за транжорни в кварталите. А обикаляйки България дали сте забелязал тоновете боклуци изхвърлени пред терасите в градинките, дали сте чул кънтящата чалга от прозорците през нощта и дали сте се насладил на гледките на неподържани тревни площи и боядисани в цветовете на дъгата тераси с надписи ЦСКА примерно?!