България пада до 57-мо място от 167 държави в индекса за демокрацията на Economic Intelligence Unit (EIU) за 2022 г. Страната ни получава оценка от 6,53 точки, която е най-ниската за страната, откакто индексът се изчислява (2006 г.).
България остава в групата на т.нар. „дефектни демокрации“, като спада с 4 места в сравнение с индекса за 2021 г. Страната ни влошава позицията си в класацията за трета поредна година.
Най-висока оценка – 9,17 точки, получаваме за електорален процес и плурализъм, а най-ниска – 4,38 точки, за политическа култура. С 5,36 точки е оценено функционирането на правителството, с 6,11 точки – политическото участие, а със 7,65 точки – гражданските свободи.
Избирателната активност в България намалява от няколко години и на последните предсрочни избори спадна под 40%. Политическата криза се задълбочи и стана продължителна, умората от политиката се увеличава, а избирателите все повече се отчуждават от политическите процеси, посочва се в доклада на EIU.
Норвегия е лидер в демократичния индекс на EIU с оценка 9,81 от 10 възможни точки. Страната получава максималната оценка за показателите електорален процес и плурализъм, политическо участие и политическа култура.
На второ място е Нова Зеландия с оценка от 9,61 точки, следвана от Исландия с 9,52 точки. Топ 5 на индекса се допълва от Швеция и Финландия със, съответно, оценки от 9,39 и 9,29 точки.
Групата на дефектните демокрации е съставена от държави с оценка между 6 и 8 точки. Чехия и Гърция са с най-високи оценки в групата – с по 7,97 за всяка от страните. Северна Македония, Лесото и Сингапур са с най-ниски оценки в групата – съответно 6,1, 6,19 и 6,22 точки.
С по-лош резултат от България в групата са Намибия, Хърватия, Шри Ланка, Черна гора, Румъния, Гана, Албания, Доминиканска република, Монголия, Сърбия, Молдова, Сингапур и Лесото.
Източник и допълнителна информация – на страницата на investor.bg