Как еволюира представата за Бог и Божественото от неолита до наши дни може да бъде видяно в Исторически музей Димитровград. По повод предстоящия Великден там е подредена изложбата „Осезаеми божествени откровения в свещената планина Родопи“, на Исторически музей Асеновград.
За вярващия човек целият свят е дом на Бога. Той го търси със сърцето си и го намира. Божествените откровения са навсякъде. Намират се и на територията на Димитровград. Просто трябва да ги откриете, сподели при откриването Мина Христемова, уредник в асеновградския музей.
Тя подчерта, че колкото и да са богати колекциите на музеите, пътуващите изложби допълнително засилват интереса на посетителите към новото. Христемова благодари на институцията в Димитровград, че прави това възможно. Сътрудничеството ни ще продължава, допълни директорът на музея в Димитровград Елена Георгиева.
Изложбата ще остане за посещение до 7 май, включително. В нея са подредени експонати от различни времена от Асеновград и региона. Боговете в зората на цивилизацията са показани чрез култови масички / VІІ-V в. пр. Хр./, глави на различни идоли /V- ІV хил. пр. Хр./.
Античността е представена чрез разнообразна сбирка от оброчни плочки, миниатюрни статуетки на Тракийския конник, Митра, Зевс, Хера, Хермес, Хеката и др.
За да може зрителят да се докосне до достолепието на християнския храм и Родопската Света гора, в изложбата са включени фрагменти от стенописи и църковна утвар, както и оловни ампули от ХІ-ХІІІ век.
Православното изкуство в региона е представено с иконите на Исус Христос /ХVІІв./ и Св. Богородица с младенеца /1747 г./, които са истински шедьовър на тогавашното изкуство. Интерес представляват и иконите на православните християнски светци от ХVІІ век „Св. Йоан Богослов”, „Св. Атанасий”, „Св. Антоний” и др.
Проектът за изложбата е осъществен с подкрепата на Министерство на културата, Община Асеновград и с благословията на Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай.