Димитровградското село Бодрово е сред първенците за съмнителни адресни регистрации. Това става ясно от доклад на ГРАО, който установи необичайно голям брой регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване по настоящ адрес в малки населени места.
В Бодрово, при население от 281 пълнолетни жители, новорегистрираните по настоящ адрес са 112, а исканията за гласуване по настоящ адрес – 132… То е на второ място в списъка. На първо е карнобатското село Сигмен.
Според информация в социалната мрежа, полиция проверява съмнения за документални нарушения, като се посочва, че един от собствениците не е давал съгласие за регистриране на допълнителни хора…
В списъка фигурират още пет димитровградски села – Сталево (60-то място в списъка), Върбица (147-о), Крум (161-во), Долно Белево (215-о) и Каснаково (223-то).
В рамките на процеса по подготовка на избирателните списъци е констатирано, че в общо 343 населени места, в които се избира кмет на кметство, има необичаен ръст на регистрациите по настоящ адрес и съответно на заявленията за гласуване по настоящ адрес.
Пълният списък, предоставен от МРРБ, с населените места, които са идентифицирани в доклада и данните, свързани с тях, може да видите в документа – ТУК.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков сезира министър-председателя акад. Николай Денков за необичайно големия брой регистрации по настоящ адрес и искания за гласуване по настоящ адрес в малки населени места преди местните избори, насрочени за 29 октомври 2023 г., съобщават от ведомството.
В писмо до акад. Денков, регионалният министър информира, че няма правомощия по Закона за гражданската регистрация да извърши проверка по обстоятелствата – такава може да инициират областните управители по подаден сигнал.