Болниците са много. Прекалено много. Имаме супер раздута и деформирана болнична мрежа, от която в този вид и структура ние не се нуждаем. За нея реално няма пациенти, коментира на страницата си в социалната мрежа бившият министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов.
В поста си той описва каква трябва да бъде работата на лекаря с болен пациент, от симптомите до диагнозата и лечението. Посочва, че както в здравеопазването, така трябва да се действа и в политиката. Ползва за пример мнение по темата на д-р Стойчо Кацаров, също бивш здравен министър, като подчертава, че последният прекрасно е видял симптома – празни болници, но причината е абсолютно погрешно посочена, заявява д-р Константинов. По думите му, тя не се състои в лимити, свръхрегулация, национални здравни карти и подобни, а в многото болници.
Д-р Кацаров акцентира, че мениджмънтът на болницата е добър, ако са заети поне 75-80% от разкритите легла. Процентът на заетите болнични легла като цяло в страната от началото на годината се колебае между 40% и 50%. Според него, накратко, когато средният брой на заетите легла е трайно под 50%, очевидно не става дума за проблем на управлението на отделната болница, а за системен проблем, засягащ всички лечебни заведения.
Д-р Константинов смята подобна диагноза за неправилно поставена, следователно няма как да предприемем правилното лечение, ще предписваме само симптоматично такова. На тежко инфектираната система няма да дадем антибиотик, а само лекарство, за да ѝ свалим температурата. Временно. Докато болестта напредва. При тумор отслабващ организма – не отстраняване, а витамини, за да го „подсилим“. Тъжно, заключва диагнозата си той.