Известният димитровградски бездомник Кирил Недев помогна за спасяване на живота на малко лисиче. Той първо отишъл във ветеринарна клиника „Аренавет“ и попитал дали може да им донесе животинче в безпомощно състояние. Оттам веднага откликнали и попитали шеговито: Какво ще носиш, куче, коте, лисица…? И познали в предположението си. Кирчо, както го знаят по улиците на Димитровград, докарал лисиче. Намерил го отпаднало в канавка. Казал си, не мога да го оставя така, и решил да му помогне.
Бях в стационара, когато колегата ми каза, че екзотично животно има нужда от обслужване. Зарадвах се и отидох в кабинета. Лисичето беше в много тежко състояние. Беше обезводнено, с хлътнали очички, кожата нямаше еластичност. Така и не си отвори очите първия ден. Вляхме му система с течности, захранихме го венозно, сложихме обезболяващо… Вече е много по-добре, разказа ветеринарният техник Неделина Трендафилова. За него се погрижихме заедно с д-р Райков и д-р Кафеджиев, допълни тя.
Мъникът е от мъжки пол, на 5-6 месеца. В клиниката получава и име – Лиско. Направени са му кръвни изследвания, тестове за инфекциозни заболявания…, отрицателни са. Биохимията и хематологията са със задоволителен резултат. Няма данни за натравяне или възпаление. Помислено е и за тест за бяс. От клиниката обясняват, че по принцип, лисиците носят много паразитни заболявания. Най-опасни са заради беса. Затова приветстват добрата реакция на Кирчо да донесе животното за преглед. Не може със сигурност да се обясни защо то е било така изтощено. Допускането е, че се е боричкало с друго животно или е било блъснато от автомобил. За това се съди по открити драскотини по тялото.
Не много време след вливането на течностите лисичето започва да си вдига главата. Спокойно е и дава да го галят. По-късно също е спокойно и сравнително кротко. Това донякъде е изненадващо, тъй като лисиците са по-резки.
В момента Лиско е в стационара. Реагира много добре на терапията. С абсолютно отворени очи е, подвижен, пие вода, храни се. Няма общо с първоначалното състояние. Съвсем скоро ще е готов за изписване. С колегите мислехме да го изпратим в зоопарк. Решихме обаче, че ще го пуснем отново в естествената му среда, споделя Неделина Трендафилова.
Лисичето е на такава възраст, че вече няма необходимост от майка. Има инстинкти да ловува и да си търси храна, обясни ветеринарният техник. Така че няма да е учудващо някой път да го видите някъде в района. Още повече, че периодично се появяват информации и дори снимки на лисици самия в Димитровград и околността. И това е нормално, тъй като градът има много паркове и богата зелена система.