Димитровградчанката Павлина Копано – куратор на проекта
Международен Арт симпозиум, под надслов: Културното наследство на българите в Истанбул, се проведе преди дни на територията на Българската екзархия в турския мегаполис. Във форума, който се организира за втори път, участие взеха над 10 художници от различни държави. Сред тях бе родената в Димитровград и живееща в Истанбул художничка Павлина Копано /Боботанова/, която бе и куратор на проекта.
В Арт симпозиума твориха още, Иваничка Панева / България/, Люба Йосифчева / България/, Петър Петров / България/, Сийка Чирпанова / България/, Ахмет Йозел /Турция/, Коркут Тиряки /Турция/, Александър Белугин/Русия/, Светлана Елантсева /Великобритания/, Стефан Хаджи-Николов/Македония/. Със специалното участие на арх.Фикрие Булунмаз /Турция/. Гост-художник Бурджу Еркал Салман /Турция/.
Идеята на проекта бе запознаване и популяризиране на архитектурните паметници създадени през вековете от цариградските българи. С универсалния език на изкуството художниците пресъздадоха по неповторим начин в своите картини скъпи за всеки българин паметници на нашата култура, коментират организаторите.
Арт симпозиума се осъществи със съдействието на Генерално Консулство на България в Истанбул и любезното домакинство на Фондация Българска Екзархия. Картините от проекта са изложени в сградата на Българската Екзархия от 21 до 31 май 2017г. Изложбата може да бъде видяна всеки ден между 10:00 и 17:00 часа.
На водещата снимка: вицепрезидентът Илияна Йотова, посланикът Надежда Нейнски, Павлина Копано и др.
Следва информация за художниците, участници в симпозиума:
Светлана Елантсева Саузон, родена в Русия, понастоящем живее във Великобритания. Завършила Стаффордския Университет. Нейните творби носят традициите на руската култура, обогатявайки ги с прийомите на съвременната английска живопис. Работи в своята техника ДАДАМИКС-колаж с елементи на спонтанна живопис,графична рисунка и текст.
Петър Петров от Стара Загора, България. Работи в областта на живописта и скулптурата. Преподава в Тракийския Университет в Ст.Загора.
Люба Йосифчева е родена в София, Блгария. Работи в областта на приложното и изящните изкуства. Последните години рисува предимно абстрактна живопис.
Иваничка Панева ” Аз съм от онези художници влюбени в романтичните кътчета на българския пейзаж и архитектура на древната ни столица Велико Търново. Пейзажите ми носят неповторимата атмосфера и колорит на художник дълбоко свързан с този приказен град .Работя в областта на пейзажа,интериора,натюрморта и портрета.”
Стефан Хаджи-Николов е художник от Македония.В творчеството му до сега доминира фигуративната живопис. Последните десетина години рисува нефигуративни композиции от серията „Пейзажи на душата“.Често рисува и нефигуративни картини инспирирани от православната религия.
Александр Белугин художник, график и културолог. Автор на художествения стил ПРОТОФЛЕКСИ. Главната идея на стила е последователно отказване от естетиката. Основния принцип е ирационалност, отричане на признатите канони и стандарти в изкуството,безсистемност. Живописта се уповава на случайност, произволно комбиниране на елементи, но главното е стремежа към Вътрешна истина.
Павлина Копано Родена в България, последните девет години живее в Истанбул. Работи в областта на абстрактната живопис. В картините си използва разнообразни техники и материали. Куратор на проекта.
Фикрие Булунмаз Специална участие в арт симпозиума.Архитект на проекта по реставрацията на църквата СВ.Стефан.Фотограф.
Бурджу Еркан Салман Гост участник в арт симпозиума. Собственик на Арт галерия Вохем и художник работещ в стила на поп арт.
Коркут Тиряки За него изкуството до днес, не е само начин да изрази себе си.Той изгражда пространство за живот за себе си в измисления от него свят на формите.И този свят е неговия собствен свят, където познава всички улици.
Сийка Чирпанова Родена 1966 г. в гр. Елена, България. През 2006 г. започва да рисува в ателието на Пънар Партанас. Обича да рисува пейзажи и портрети.
Ахмет Йозел Роден 1960 в гр.Бига. През 1982г. завършва Истанбулската Държавна Академия за изкуства. 1995 г. завършва докторантура в Уневерситет Мармара. В Турция и чужбина има 25 самостоятелни изложби. Участва в множество общи изложби.