Амфитеатърът край Каснаково се оказа зала за пиршества. Археологически разкопки се провеждат на Светилището на нимфите и Афродита. Води ги, за поредна година, екипът на д-р Веселка Кацарова от Националния институт по археология към БАН.
В момента проучваме жилищна сграда, която е на площ от 1,2 дка. На мястото са се правели разкопки през средата на 40-те години на миналия век. Тогава археологът Иван Венедиков прави хипотезата, че постройката е малък театър. Изненадата за нас бе, че не е точно така. Оказа се жилищна сграда, с 5 помещения и голям двор, заобиколен от екседра – дъговидна стена. Едно от помещенията се е използвало от аристократи за пиршества. То е на площ от 72 квадрата, като на пода му е открита мозайка, разказа на място Веселка Кацарова.
Археологът обясни, че на обекта край Каснаково има 7 сгради, някои от които проучени цялостно, други – частично или изобщо. На много места са открити мозайки, но не запазени, налагайки събирането им парче по парче. За първи път, при сегашните разкопки на жилищната сграда, е открита запазена мозайка, която е правена от мрамор, поне 20 квадрата. Тя е рядък паметник на античното изкуство, като се очаква по нея да има митологични сцени.
Като цяло, комплексът датира от 2-3 век – класически римски период за Тракия. През 3 век започва постепенно разрушение на част от сградите. То продължава през 4 век, когато е епохата на късния Рим. Специално за проучваната в момента жилищна сграда, разрушението й започва в края на 3 и началото на 4 век. Тогава там се заселват по-бедни хора от околността, които започват да правят нови постройки. Това затруднява и забавя премахването на пластовете.
През 2007 г. на Светилището частично е разкрита 250 квадрата от Римска вила, която е на площ от 1 дка. До началото на 70-те години разкрита и консервирана е баня. През 2014 г. бе открит мавзолей, за починал заможен гражданин. Други две постройки са около извора. Има още една сграда, за която нищо не се знае към момента, освен че е с размери 40/15 метра…
Финанси за разкопките се осигуряват от Община Димитровград и Министерството на културата. Тазгодишните започнаха в края на юни, ще продължат почти до края на юли. Веселка Кацарова не се нае да прогнозира колко време ще отнеме цялостното разкриване на намиращите се обекти в комплекса. Според нея, трябва сериозно финансиране, за по-продължително време, не само по един месец. Има толкова много да се свърши, че мога работя на Светилището на нимфите и Афродита до пенсионирането си, коментира археологът от БАН.