Димитровград се размина с официален химн, в навечерието на 70-годишнината си, писахме преди няколко дни. Нито един от трите музикални продукти не получи одобрението на Общинския съвет, което бе и провал на конкурса. По този повод потърсихме за мнение Петко Каневски, Атанас Капралов и Ана Топалова, чийто текстове бяха класирани. Музикалните творби към тях бяха на композиторите Ваня и Ангел Ангелски, Минко Ламбов и Хагашод Агасян.
Каневски: Не се ли спазват правилата, резултат няма
Идеята бе прекрасна, но бе лошо изпълнена, сподели Петко Каневски. По скромното ми мнение, първо трябваше да се направи музиката, тогава да се пишат текстове. Много по-лесно е по музика да напишеш текст, а не както бе заложено, по текст – музика, заяви той.
Още от самото начало имах очакване, че няма да бъде избран нито един от продуктите. Още тогава един от авторите – Атанас Капралов, атакува, че стоя в основата да се елиминира химна на Димитровград, какъвто няма, по документи, поне, допълни директорът на библиотеката в Димитровград.
С конкурс можеше да бъде избран химн, но в основата са правилата. По регламент, комисията трябваше да избере един текст, но се оказаха три, впоследствие – четири. Още в началото бе заложено противоречие, заради обърканите параметри. Може би, бе редно на по-ранна фаза да се прекрати конкурсът. Не се ли спазват правилата, не може да има резултат, категоричен бе Каневски.
Капралов: Моцарт и Шекспир да бяха дует, нямаха шанс
Този конкурс беше замислен, за да успее конкретен местен участник. Моцарт и Шекспир да бяха в дует негови конкуренти, пак нямаха шанс. Нещата в сферата на културата в Димитровград видимо са опорочени напоследък. Става дума за по-дълбоки причини, които ще се въздържа да коментирам на този етап – все пак предстои 70-годишнина. Химн се избира, когато една песен е наложена сред обществото. Ако наистина се търси сериозен химн, трябва да е песен, утвърдена по естествен начин, а не спусната отгоре, коментира Атанас Капралов.
Той настоя да подчертае, че не е вземал никакви пари при създаването на песента „Здравей, Димитровград“ /в изпълнение на Ваня Костова/. Парите не са били мотиватор в случая, а идеята да сътворим песен, която съгражданите ми да запеят. И в голяма степен успяхме – през изминалите десет години след раждането й тя успя да се наложи. Но при сегашната властова конюнктура в културната сфера на града нищо добро не бих могъл да очаквам. Провалът на конкурса беше предизвестен, той деградира в пародия, която ми е обидно повече да коментирам…, допълни Капралов.
Топалова: В България каквото и да правиш, се опорочава
Ана Топалова, чийто текст бе четвърти, започна с критика около правилата. Предварително бе ясно, че ще бъде избран един текст, нов – специално написан за конкурса. След това, по избрания текст, композиторите ще направят музика, избирайки един от вариантите. Нищо от това не стана. Решихме, че изпратения от нас текст не е одобрен, но се оказа, че въобще не е стигнал до комисията… Очаквах, че ще направим нещо хубаво, по най-добрия възможен начин. После се оказа, че участват много повече текстове, единият от които – стар, посочи Ана Топалова.
В момента съм в Македония и наблюдавайки културната среда, ми става мъчно за България. Не сме стигнали дъното, а сме под него. Обезсърчена съм! В България каквото и да прави човек, все се намира някой да го опорочи. Хората вече не вярват в нищо, категорична бе Ана Топалова. Каза още, че заедно с Минко Ламбов, ще изпратят писмо до Община Димитровград, за да изразят мнението за начина, по който се разви конкурсът.
Петко и любовницата му срещу Капралети. Аре няма нужда от лакоми застарели пръчове и недоклатени лели.